Jakie
produkty
powinny być EKO?


Gdyby cały świat był EKO, prawdopodobnie wiele naszych zmartwień odeszłoby w niepamięć. Dzieci dorastałyby w miejscu, w którym powietrze jest czyste, a jedzenie pozbawione szkodliwych chemikaliów. Dorośli mogliby zajmować się pracą na rzecz przyszłości, zamiast martwić ciągle wzrastającą ceną benzyny. To brzmi jak marzenie, prawda? Gdyby tylko udało nam się sprawić, że niektóre rzeczy będą bardziej EKO. To mogłoby zmienić naprawdę wiele.
EKO, czyli jak?
Słowo „ekologiczny” jest obecne w wielu miejscach, a jednak nadal nie do końca rozumiemy, o co z nim chodzi. Kiedyś ekologia była nauką, jednak z czasem stała się synonimem życia w zgodzie z naturą. Koegzystencji, a nie podboju planety. To, co jest EKO, ma służyć dobru człowieka, jednak bez konieczności krzywdzenia ziemi. Najlepiej zaś, jeśli byłoby z nią w pełnej zgodzie. Ekologiczne jest więc wybieranie produktów od lokalnych producentów. Jednak jeszcze bardziej EKO byłoby kupowanie ich bez używania jakichkolwiek plastikowych opakowań. Elektryczne samochody także są ekologiczne, jednak z pewnością kiedyś przebiją je pojazdy dużo bardziej zaawansowane, które w ogóle nie będą krzywdzić planety. Ekologia to ciągły rozwój i próba życia w zgodzie ze sobą, ale także otaczającym nas światem, zwierzętami i roślinami. Opiera się na wzajemnym szacunku i to właśnie ten szacunek jest tu najważniejszy. Biorąc pod uwagę to, jak wiele już teraz możemy zrobić dla planety, przygotowaliśmy zestawienie kilku rzeczy, które powinny być EKO lub bardziej EKO, ale nadal troszkę kuleją. Zobacz, ile Ty możesz zrobić w tej sprawie.
Zakupy powinny być bardziej EKO
Może zakup to nie produkt, jednak o tym ekologicznym cudzie warto wspomnieć. Bo odpowiednio zrobione zakupy mogą rzeczywiście zmienić wiele. Ale od początku. Produkty, takie jak warzywa, owoce, sery, miody, jajka czy przetwory, najczęściej kupuje się w dużych sklepach. Tam wygodniej jest zrobić wszystkie zakupy na raz, bez martwienia się o dostępność czy cenę. Wybór jest spory, a na to zwracamy dużą uwagę. A jednak takie zakupy nie są ekologiczne. Warzywa i owoce nierzadko pakowane są w plastikowe pudełka, zupełnie niepotrzebne. Jajka pochodzą z dużych hodowli, ser, miody i przetwory to produkt masowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze konieczność transportowania produktów z daleka, nierzadko z zagranicy. To sprawia, że kupowane przez Ciebie rzeczy mają dość długi ślad węglowy. A przecież mógłby być krótszy. Wystarczy wybierać bardziej EKO, czyli lokalnie. Produkty kupowane od lokalnych dostawców są świeże, pyszne, nierzadko możesz kupić je też w konkurencyjnej cenie. No i na dokładkę – nie muszą podróżować przez pół świata, by dotrzeć do Twojego domu. Kupowanie produktów lokalnych to coraz silniejszy trend. Osoby żyjące w ten sposób nazywają się locavore i doskonale wiedzą, że przyczyniają się do tworzenia bardziej ekologicznego świata. Myślisz, że możesz do nich dołączyć?
Środki czystości bardziej EKO
Powietrze to jeden z największych skarbów, jakie człowiek posiada. A jednak nie doceniamy go – o tym świadczą chociażby ciągle obecne w domach „kopciuchy”. Powietrze staje się zanieczyszczone, a my – siłą rzeczy – mniej zdrowi. Bo to, czym oddychamy, ma niebagatelny wpływ na nasze płuca. Czy wiesz, że nie tylko tak drastyczne działania, jak na przykład palenie w piecu śmieciami, pogarsza stan naszego powietrza? Wpływ na to mają także środki czystości, z jakich korzystasz. Chemia domowa uwalnia lotne związki organiczne, które wdychasz za każdym razem, gdy czyścisz kuchnię lub łazienkę, bądź gdy korzystasz z odświeżacza powietrza. To zatruwa nie tylko środowisko, ale przede wszystkim Twoją rodzinę. A wystarczy tak niewiele, by to zmienić. Zamiast tradycyjnej chemii wybieraj środki, które są EKO friendly. W składzie zawierają naturalne środki czyszczące, takie jak ocet czy sodę oczyszczoną. Możesz też robić własne środki czystości i szybko zauważysz, że radzą sobie równie dobrze, jak te sklepowe, używane przez lata.
Zamawiane jedzenie także
może być bardziej ekologiczne
Zdarza Ci się zamówić obiad, zamiast go gotować? To normalne – każdy z nas lubi czasem od tego odpocząć. A może decydujesz się na catering i całkowicie rezygnujesz z gotowania? Świetnie! Oczywiście, o ile korzystasz z opcji ekologicznej. Tak, cateringi dietetyczne także mogą i powinny być bardziej EKO. W jaki sposób? Zacznijmy od opakowań – to dość proste i z takich rozwiązań korzystają coraz częściej restauracje, które dowożą dania na wynos. Cateringi też powinny to robić. Zamiast plastiku – papier albo nawet trzcina cukrowa. Bez dodatkowych foliówek, bo przecież nie są nikomu potrzebne. Wystarczy papierowa torba, w której znajduje się jedzenie. Bez folii aluminiowych i plastikowych sztućców. Te też można zastąpić wersją bardziej ekologiczną – na przykład drewnianą. To już coś, prawda? A przecież można zrobić wiele więcej. Na przykład korzystać wyłącznie z produktów spożywczych kupowanych od lokalnych dostawców. Pamiętasz, co mówiliśmy o byciu locavore? Z takim cateringiem nie musisz się martwić o zmiany w swoim stylu życia. Możesz cały czas cieszyć się skróconym łańcuchem dostaw żywności. Oprócz tego, bardziej EKO byłoby korzystanie z cateringu roślinnego, a zatem takiego, który rezygnuje z produktów mięsnych i odzwierzęcych. Niby niewiele, a jednak. Hodowla zwierząt odpowiada rocznie za emisję 14,5-18% wszystkich gazów cieplarnianych. To więcej niż emituje cały transport. Zrezygnowanie z mięsa lub chociażby ograniczenie spożywania tego produktu, może więc znacząco wpłynąć na poprawę jakości środowiska. Korzystając z cateringów bazujących na produktach roślinnych, siłą rzeczy jesteś bardziej EKO.
Ubrania w służbie ekologii
Czy wiesz, że z 90 milionów ton ubrań, które każdego roku sprzedawane są w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, aż 20 milionów ton trafia na wysypiska bądź do spalarni? To ogromne ilości produktów, które mogłyby żyć jeszcze przynajmniej raz, a nawet dwa czy trzy razy. Co stoi im na przeszkodzie? Oczywiście my, kupując nieodpowiedzialnie, wyrzucając, ale także marki odzieżowe, które produkują dużo i tanio, by zarabiać krocie. Moda może jednak wyglądać inaczej. Możesz kupować tylko to, czego potrzebujesz i starać się odświeżać swoje ubrania, gdy tego potrzebują. Możesz kupować z drugiej ręki, dając produktom nowe życie, a nawet przerabiając je według własnych potrzeb. Możesz decydować się na zakup produktów lepszej jakości, wytwarzanych w Polsce, a nie w Indiach, pozwalając zarobić lokalnym markom, ale również zmniejszając ślad węglowy noszonych przez siebie rzeczy. Możesz zrobić tak wiele, by sprawić, że odzież będzie bardziej ekologiczna.
Prawdopodobnie widzisz, że opisane przez nas rzeczy zależą nie od wielkich korporacji, ale od Ciebie i Twoich wyborów. Takie działania ekologiczne lubimy najbardziej. Te oddolne, skupione na człowieku, na jednostce, która może zdziałać bardzo dużo i w swoim działaniu łączyć się z innymi. Jakie produkty mogą być bardziej EKO? Te, w których zdobycie włożysz trochę pracy, by żyć w harmonii z planetą.